Spis treści:
1. Pełnowęglikowe frezy do gwintów wewnętrznych i zewnętrznych
2. Frezy do małych gwintów wewnętrznych i zewnętrznych
3. Frezy DMT - 3 w 1: wiercenie, frezowanie i fazowanie
4. Frezy HARDCUT - do twardych materiałów
Frezowanie gwintów frezami pełnowęglikowymi FANAR to proces przebiegający niemalże identycznie z frezowaniem frezami wielopłytkowymi składanymi z płytkami. Ten ostatni został dokładnie opisany w artykule Frezy składane i płytki do frezowania gwintów.
Różnica polega na budowie krawędzi tnącej. Poprzez pewną analogię można to porównać do różnicy pomiędzy frezem palcowym składanym a pełnowęglikowym. Tutaj cały frez jest monolitem wykonanym z węglików, a część robocza jest zbliżona swoją budową do budowy gwintownika do otworów nieprzelotowych. W zasadzie gwintowanie takimi frezami stosuje się do wykonywania gwintów wewnętrznych. Szczególnie przy małych otworach, w które nie mieści się frez składany (albo po prostu nie ma freza składanego i płytek tej wielkości).
Pomijamy więc tą część wyjaśniającą przebieg całego procesu i skupimy się w dalszej części już na samych typach takich frezów. Każdy taki produkt jest przeznaczony do jednego typu gwintu o określonym skoku (niektóre typy do małego zakresu skoków). Pozwala na to technologia CNC, gdzie możemy kształtować ruchy posuwowe w przestrzeni w naprawdę prawie dowolny sposób.
Posumowując, frez pełnowęglikowy jest narzędziem nieco mniej uniwersalnym niż podobny komplet składający się z frezu składanego i płytek ze wspomnianego powyżej artykułu. Tam taki frez może służyć do wykonania wielu gwintów po zmianie płytki (tej samej wielkości A). Z drugiej strony jest niezastapionym rozwiązaniem w małych otworach, do których nie znajdziemy frezów składanych.