Od roku 1649 do dnia dzisiejszego
W XVII wieku w Finlandii powstało wiele hut stali. Dzięki ogromnym obszarom leśnym w regionie Pohja oraz możliwościom wykorzystania energii płynącej wody i rozwiniętej sieci szlaków wodnych, tereny te stanowiły idealne miejsce dla rozwoju fińskiego hutnictwa żelaza. Około roku 1630 założono hutę stali w Antskog, a w 1641 r. - w Billnäs. Firma Fiskars rozpoczęła działalność w 1649 r. i dziś jest jedną z najstarszych firm europejskich.

1649 r. - w Fiskars powstaje huta stali
Podczas, gdy w Fiskars zakładano hutę stali, Finlandia znajdowała się pod panowaniem szwedzkim, a Szwecja była w XVII wieku jednym z największych europejskich producentów żelaza. W 1649 r. Peter Thorwöste otrzymał przywilej postawienia wielkiego pieca i kuźni
do prętów w Fiskars oraz produkcji żeliwa i wyrobów kutych. Rudy żelaza wykorzystywane w Fiskars pochodziły głównie z kopalni Utö na odległym archipelagu Sztokholmu. Większość prętów stalowych, produkowanych w hutach stali, była wysyłana do Szwecji, a następnie sprzedawana na rynku żelaznym na starym mieście w Sztokholmie. W Fiskars żelazo wykorzystywano również do produkcji gwoździ, gwintów, noży, motyk, obręczy żelaznych i innych przedmiotów.

XVIII w. - od huty stali do huty miedzi
W 1783 r. huta stali została przejęta przez rodzinę Björkman, a produkcja skoncentrowała się na przetwórstwie miedzi z pobliskiej kopalni miedzi Orijärvi. Do XIX wieku w Orijärvi nie pozostało już zbyt wiele miedzi, więc w 1802 r. zamknięto wielki piec. Od tamtego czasu w wiosce Fiskars zaprzestano podstawowej produkcji żelaza.

1822 r. - w Fiskars rozpoczyna się era rodziny Julin
W roku 1822 hutę stali wraz z wioską Fiskars kupił aptekarz z Turku, Johan Jacob Julin (znany później jako von Julin). W tym czasie huta stali prowadziła aktywną działalność, a jej produkcja koncentrowała się na przetwarzaniu żelaza. Gdy w 1832 r. założono w Fiskars pierwszą
w Finlandii fabrykę sztućców, asortyment produkowanych wyrobów, oprócz noży, powiększył się o widelce i nożyczki. W 1837 r. Fiskars ponownie odegrał rolę prekursora w Finlandii, gdy w wiosce założono warsztaty maszynowe. W latach trzydziestych XIX wieku w warsztatach tych wyprodukowano pierwszy fiński silnik parowy. Tradycja wdrażania reform i wprowadzania innowacji, charakteryzująca firmę Fiskars, wywodzi swój początek z tego właśnie okresu.
W czasach, gdy właścicielem firmy był Julin, wprowadzono również wiele reform społecznych ? wioska, w której działała huta żelaza otrzymała własną szkołę i szpital. Znacząco również podwyższył się poziom lokalnego rolnictwa. Firma Fiskars miała znaczący wpływ na fińskie rolnictwo, a w okresie swojej działalności warsztaty, produkujące pługi w Fiskars, wyprodukowały ich ponad milion. Pod przewodnictwem Julina firma stała się znana ze swoich narzędzi kuchennych i rolniczych, a nazwa Fiskars - synonimem wysokiej jakości.

1883 r. - Fiskars staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością
Po śmierci J. J. Julina zarząd huty stali przeszedł pod opiekę rządu. W coraz większym stopniu kierownictwo przejmował Emil Lindsay von Julin. Wtedy też założono spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie Fiskars. W 1915 r. Fiskars był notowany na giełdzie helsińskiej.

1918 r. - Fiskars rozwija się i rośnie w siłę
Dzięki wprowadzeniu ulepszonych metod przetwórstwa stali i modernizacji walcowni w ?minnefors, zwiększono wydajność huty. Rozszerzono wachlarz produkowanych wyrobów, a firma Fiskars założyła pierwszą w Finlandii fabrykę metalowych sprężyn. Firma nabyła również zakład Inha Works w Ähtäri oraz spółki Billnäs Bruks Ab i Oy Ferraria Ab.

1929 r. - wielki krach na giełdzie i recesja
Fińska gospodarka ucierpiała podczas ogromnego krachu na giełdzie w 1929 roku, co spowolniło ekspansję firmy Fiskars. W Finlandii skutki krachu giełdowego były odczuwalne aż do połowy lat trzydziestych XX w. Dopiero pod koniec II wojny światowej zarząd firmy Fiskars zrealizował swoje plany zreformowania struktury firmy w celu dostosowania jej do produkcji masowej.

1967 r. - Fiskars wyprodukował pierwsze na świecie nożyczki z plastikowymi rączkami
Nożyczki z pomarańczowymi uchwytami są jednym z najbardziej znanych produktów Fiskars.
Ale jak podjęto decyzję o pomarańczowym kolorze rączek?
W roku 1967, gdy miały zostać wyprodukowane pierwsze podstawowe modele, projektant chciał, aby nożyczki były czarne, czerwone lub niebieskie. Podczas produkcji prototypu operator zdecydował się na użycie koloru pomarańczowego, który miał w maszynie. Dzięki temu prototypy zostały wykonane w czterech różnych kolorach, ale pomarańczowe i czarne okazały się najbardziej popularne. Należało dokonać wyboru. W firmie przeprowadzono wewnętrzne głosowanie, w wyniku którego kolor pomarańczowy zyskał największe uznanie. W ten sposób narodziły się nożyczki Fiskars z pomarańczowymi rączkami.

Fiskars Orange™ został zarejestrowany jako oficjalny znak towarowy w 2003 r. w Finlandii oraz w 2007 r. w USA.

1977 r. - w USA powstaje fabryka nożyczek Fiskars
Ekspansja firmy Fiskars rozpoczęła się wraz z założeniem fabryki nożyczek w Stanach Zjednoczonych. Założenie działalności w jednym z najsilniejszych gospodarczo krajów na świecie, w USA, okazało się trafnym wyborem. Stało się podstawą handlu międzynarodowego, zapewniło wzrost na rynku i zdobycie cennego doświadczenia handlowego i zawodowego.

XXI wiek
W XXI wieku Fiskars skoncentrował się na produkcji towarów konsumpcyjnych i powiększył swój majątek. Obszar działalności rekreacyjnej, pozyskany w 1987 roku jako firma Gerber, został wzmocniony, a następnie całkowicie przejęty w 2006 roku przez firmę Silva. Zdobycie w 2008 roku marki Iittala wzmocniło pozycję Fiskars w obszarze artykułów gospodarstwa domowego, zaś marki Leborgne ? umocniło biznes korporacji w zakresie narzędzi ogrodniczych.

Firma Fiskars dzisiaj
W 2009 roku minęło 360 lat od chwili założenia firmy Fiskars. Obecnie Fiskars jest międzynarodową korporacją, która koncentruje się na dobrach konsumentów i rośnie w siłę dzięki specjalistycznym markom. Produkty Fiskars przeznaczone dla domu, ogrodu czy rekreacji znane są ze swojej funkcjonalności i innowacyjnego wzornictwa. Rdzeniem grupy są firmy Fiskars, Iittala, Gerber, Silva i Buster. Stowarzyszona firma, Wärtsilä Corporation, stanowi również ważną część korporacji.