Wielu z was staje przed wyborem ważnego elementu wyposażenia warsztatu jakim jest imadło. Podstawowym zadaniem imadła jest unieruchomienie przedmiotu w szczękach. W zależności od rodzaju mocowanego przedmiotu, sposób obróbki oraz typ pracy (jednostkowa lub seryjna) wyróżnia się różne rodzaje imadeł. Poniższa tabela pomoże wam wyborze tego odpowiedniego.

 Imadło ślusarskieImadło wiertarskieImadło stolarskieImadło modelarskieImadło maszynowe żeliwneImadło maszynowe precyzyjneImadło szlifierskie bezwrzecionoweImadło sinusowe
Tani koszt

tak

tak tak tak tak      
Łatwość użytkowania tak tak tak tak tak tak    
Siła dociskowa działająca w dół         tak/nie tak tak tak
Precyzja           tak tak tak
Specjalne zastosowanie       tak       tak

 

Imadło ślusarskie

Imadło ślusarskie 1250 Bison Bial

Imadła ślusarskie przeznaczone są głównie do mocowania przedmiotów metalowych. Wykonane są zazwyczaj ze  staliwa lub żeliwa ciągliwego. Wkładki szczękowe są często rozdzielne i wymienne. Miękkie pokrycia szczęk wykonywane z aluminium, ołowiu lub plastiku mogą być używane w celu ochrony delikatnych przedmiotów obrabianych. Korpus często wyposażony jest w kowadło. Przeznaczone są do pojedynczych prac gdzie nie jest wymagana wysoka dokładność.

Imadło wiertarskie

Imadło wiertarskie WQ - Darmet

Imadła wiertarskie służą do lekkich prac warsztatowych. Mocowane są zazwyczaj na stojakach wiertarskich lub na stołach warsztatowych wiertarek kolumnowych. W imadłach wiertarskich występują różne metody zaciskania szczęk: mimośrodowe, szybkomocujące. Wyposażone są często we wkładki szczękowe z rowkiem V dzięki czemu można mocować przedmiotu o przekroju okrągłym. Cechują się niską budową korpusu.

Imadło stolarskie

imadło stolarskie

Imadła stolarskie są podstawowym wyposażeniem zakładu stolarskiego. Dzięki specjalnym wkładkom szczękowym można pewnie i mocno zamocować materiały z drewna lub drewnopochodne. Przy obróbce drewna bardzo często wykorzystywane są również ściski stolarskie.

Imadło modelarskie

imadlo modelarskie PROXXON

Imadła modelarskie od pozostałych modeli wyróżniają się niewielkimi gabarytami i małą wagą. Korpus wykonany z cynku lub aluminium. Przeznaczone są do lekkich prac montażowych i modelarskich. Możliwość obrotu imadła w każdą stronę umożliwia przegub kulisty.

 

Imadło maszynowe żeliwne

Imadlo maszynowe Darmet - FQM

Imadła maszynowe idealnie nadają się do pracy na frezarkach i szlifierkach. Cechuje je solidna budowa, zwarta konstrukcja oraz duża siła zacisku. Mogą posiadać aż 3 osie obrotu (obrotowe, uchylne, kołyskowe). Niektóre imadła maszynowe wyposażone są w mechanizm dociskania szczęki ruchomej w dół.

Jednym z istotnych wyróżników wśród imadeł jest sposób dociskania szczęki ruchomej. Jeżeli ruchoma szczęka ma tendencję do unoszenia się gdy imadło jest zaciśnięte, wówczas przedmiot obrabiany może nie być równolegle zamocowany do prowadnicy imadła. Niektóre imadła są wyposażony w specjalny mechanizm, który dociąga szczękę ruchomą w dół, inne mają regulację szczęk a w jeszcze innych siła dociskowa jest skierowana w dół pod kątem 45 stopni.

Mechanizm docisku szczęki ruchomej w dół

 

Imadło maszynowe precyzyjne

imadło maszynowe precyzyjne FPZB

Imadła maszynowe precyzyjne wykorzystywane są obrabiarkach sterowanych numerycznie (CNC) do produkcji seryjnej gdzie wymagana jest wysoka dokładność. Nadają się do pracy w zespołach, na paletach i pojedynczo. Korpus i szczęki z wkładkami wykonane są z wysokojakościowej stali stopowej. Możliwość stosowania zamiennych wkładek szczękowych pozwala na mocowanie przedmiotów o różnych przekrojach. Szczęka ruchoma zazwyczaj jest samonastawna (pływająca). Występują różne odmiany imadeł maszynowych precyzyjnych (modułowe, obrotowe, podwójne, pionowe, kompaktowe).

Imadło szlifierskie

imadło bezwrzecionowe szlifierskie SPZB

Imadła szlifierskie można podzielić na imadła bezwrzecionowe oraz ze śrubą pociągową. Imadła bezwrzecionowe pozbawione są śruby pociągowej. Docisk szczęki następuje wskutek dokręcania śruby imbusowej w mechanizmie szczęki ruchomej, który wbudowany jest pod kątem 45 stopni. Dzięki temu szczęka ruchoma jest ściągana w dół podczas docisku przedmiotu. Zapobiega to unoszeniu szczęki. Sposób mocowania przedmiotów nie jest tak łatwy jak w przypadku imadeł ze śrubą pociągową. Imadła szlifierskie stosowane są podczas prac precyzyjnych na szlifierkach, frezarkach, obrabiarkach ze sterowaniem numerycznym, centrach obrabiających oraz przy pomiarach i sprawdzeniach.

Imadła szlifierskie sinusowe

imadło szlifierskie sinusowe SPZSA - Darmet

Imadła szlifierskie sinusowe wykorzystywane są wszędzie tam gdzie liczy się dokładność uzyskania kąta pochylenia. Ich nazwa wynika z tego, że aby ustawić zadany kąt należy obliczyć funkcję sinus danego kąta, która określi jaką wysokość stosu płytek należy ustawić aby uzyskać odpowiedni kąt. Skorzystaj z naszego kalkulatora do obliczenia stosu płytek.