A+ A A-

Ściski stolarskie - jaki kupić?

5 punktów, które pomogą kupić najlepszy ścisk

sciski Piher Quick Clamp

Na co zwrócić uwagę gdy chcemy kupić ścisk szybkomocujący? Tego typu ścisków używają amatorzy jak i profesjonaliści do prac lekkich. Nie są tak wytrzymałe jak ściski stalowe. Jednakże pomimo mniejszej siły docisku, mają niezawodną zaletę: można używać ich za pomocą jednej dłoni.

Przejdźmy do zapoznania się z najważniejszymi cechami przy wyborze ścisków. Jak wszystkie inne zaciski sprawdź w jaki sposób rozchodzą się szczęki oraz maksymalny zakres roboczy wedle swoich potrzeb. Jednocześnie zwracając uwagę na ergonomię i użyteczność. Pamiętaj, że plastikowa wersja ścisku posiada inne cechy niż wersja ścisku metalowego.

1. Posuw i hamulec

 mechanizm blokujący w ścisku Piher Quick Clamp

Sprawdźmy co się kryje wewnątrz. Każdy model ścisku Piher Quick posiada mechanizm dociskowy, w którym występują 2 zestawy blaszek. Zestaw pierwszy odpowiada za swobodny posuw, natomiast zestaw drugi za odpowiedni nacisk hamulca. Im więcej blaszek tym lepiej będzie pracować mechanizm. Ściski wyższej klasy posiadają już po 3 blaszki w zestawie.

2. Mocna prowadnica

scisk Piher Quick Clamp prowadnica

Prowadnica powinna być wykonana ze stali hartowanej. Blaszki odpowiedzialne za hamulec nie powinny rysować prowadnicy. Jeśli zauważyłeś jakiekolwiek ślady znakowania przez blaszki, będzie to oznaczało słaby materiał z jakiego została wykonana prowadnica.

3. Nakładki ochronne

 scisk Piher Quick Clamp nakladki ochronne

Nakładki ochronne zazwyczaj wykonane są z plastiku. Ich przeznaczeniem jest mocny i pewny chwyt oraz zabezpieczenie przed pokaleczeniem materiału. Nakładki muszą zatem być:

  • odpowiedniej wielkości - im większy zacisk, tym większa powierzchnia chwytu
  • antypoślizgowe - dla stabilnego chwytu
  • spasowane - podkładki są wymienne, więc jeśli nie będą odpowiednio dopasowane zwyczajnie wypadną, powoduje to luzy, czyli niestabilny chwyt
  • czyste - część tanich produktów zostawia plamy oleju pod wpływem ciśnienia. Zapewnij sobie komfort profesjonalisty posiadając czyste narzędzia bez skazy.

4. Jeden przycisk

scisk Piher Quick Clamp przycisk

Dlatego właśnie nazywane są ściskami "szybkimi". Ten jeden szczegół odpowiada za większość jego funkcjonalności:

  • natychmiast zwalnia nacisk
  • wygodna rączka z przyciskiem kontrolującym siłę nacisku
  • przy nacisku szczęka powinna swobodnie poruszać się po całej długości prowadnicy

W ten sposób łatwe jest używanie ścisków Piher Quick za pomocą jednej ręki.

 5. Przestawne szczęki

scisk Piher Quick Clamp przestawne szczeki

Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z chociażby istnieniem takiej możliwości. Szczęki można przełożyć, dzięki czemu mamy możliwość chwytu od wewnątrz. Ścisk pełni wtedy rolę rozpórki. Ta opcja powinna być tak samo łatwa i szybka jak wszystkie pozostałe.

Niektóre zaciski mają szczęki dokręcone za pomocą śrub. Łatwiej i szybciej jest uwolnienie szczęki jednym kliknięciem za pomocą przycisku.

 scisk Piher Quick Clamp blokada

Zmodyfikowano: środa, 09 maj 2018 07:03

Odwiedza nas 73 gości oraz 0 użytkowników.