Blog

A+ A A-

Trzpienie do frezarki poziomej

  • Opublikowano w Blog
  • Ilość odsłon: 1509

 

Na frezarce poziomej standardową oprawką narzędziową jest trzpień poziomy. Składa się on z hartowanego i precyzyjnie szlifowanego rdzenia. Na jednym końcu znajduje się uchwyt stożkowy 7:24 zazwyczaj DIN 2080 pasujący do wrzeciona maszyny. Zazwyczaj jest to wrzeciono poziome, drugi koniec ma specjalną nakrętkę. Trzpień mocujący na całej swojej długości ma rowek wpustowy. Dostarczany jest z kilkoma wpustami o różnej długości. W skład zestawu wchodzą pierścienie dystansowe, które pasują na całej długości trzpienia. Pierścienie mają różną długość, więc odstęp pomiędzy frezami tarczowymi może być różny. Ustawienie dystansów można dowolnie konfigurować, dzięki czemu frez można umieścić w dowolnym miejscu na trzpieniu.

Klin spasowany jest z rowkiem wpustowym w trzpieniu oraz z wybraniem w otworze freza. Połączenie wpustowe zapewnia przenoszenie momentu obrotowego na frez, zwiększając tym samym efektywność. W przypadku obróbki z małymi frezami i małymi obciążeniami wystarczy ciasno docisnąć pierścienie dystansowe można pracować bez wpustów. Jeśli trzpień używany  jest bez wpustu, ważne jest, aby wszelkie siły tnące działały w kierunku, w którym dokręca się nakrętkę, a nie w kierunku, który ją odkręca. Jeżeli frez jest luźny, przestanie ciąć. Nie stanowi to żadnego problemu jeśli obrabiany przedmiot jest podawany ręcznie (możliwość szybkiej reakcji). Problem pojawia się wtedy, gdy obróbka jest zautomatyzowana (automatyczne podawanie materiału) - w takim przypadku frez nie tnący (ślizgający się) zostanie mocno wciśnięty w nieruchomą bryłę metalu co skutkuje uszkodzeniem narzędzia.

Trzpień poziomy podparty jest na drugim końcu za pomocą bardzo sztywnego ramienia przymocowanego do górnej części korpusu frezarki. Na trzpieniu znajduje się zazwyczaj jeden pierścień dystansowy o większej średnicy niż wszystkie pozostałe. Jest on zaprojektowany tak, aby pasował do łożyska ramienia frezarki. Ponieważ siły działające na to łożysko mogą być bardzo duże, ważne jest, aby było ono smarowane podczas użytkowania.

Aby uzyskać jak największą sztywność zespołu trpzień - frez należy ustawić frez jak najbliżej kolumny frezarki. Wspornik trzpienia należy zamontować tak, aby długość trzpienia od kolumny do wspornika była jak najkrótsza. Trzpień poziomy jest zazwyczaj zbyt długi, aby zmieścił się we frezarce pionowej. Jeżeli jednak gniazdo od trzpienia pionowego ma taki sam rozmiar i rodzaj jak gniazdo poziome, to wówczas do gniazda poziomego można zamontować dowolne oprzyrządowanie, które może być wykorzystane w gnieździe pionowym.

Nowy trzpień mocujący jest zawsze dostarczany z zestawem elementów dystansowych. Jest ich wystarczająco dużo, aby wypełnić całą długość trzpienia. Są to pierścienie o różnej długości, które dokładnie pasują do rdzenia trzpienia. Bardzo ważne jest, aby płasczyzny boczne pierścieni znajdowały się pod kątem prostym do osi trzpienia. Pierścienie można kupić oddzielnie w bardzo dużej ilości rozmiarów. Oznacza to, że na trzpieniu można zamontować więcej niż jeden frez, a odstęp między frezami może być ustawiony bardzo dokładnie.

 

 

Zmodyfikowano: poniedziałek, 30 listopad 2020 11:31

Odwiedza nas 149 gości oraz 0 użytkowników.

fundusze unia stopka