Blog

A+ A A-

Klucze hakowe ER - rodzaje

  • Opublikowano w Blog
  • Ilość odsłon: 1745

Klucze hakowe mają zastosowanie głównie przy dokręcaniu i odkręcaniu nakrętek w oprawkach zaciskowych na tulejki ER, chociaż można je wykorzystywać również w innych celach. W asortymencie firmy Darmet można wyróżnić kilka odmian kluczy hakowych.

Klucz hakowy z 1 zębem

klucz hakowy z jednym zębem

Pierwszy klucz jest to klucz hakowy z 1 zębem, pazurem lub noskiem. Różnie jest nazywany element, który zaczepiamy w rowku nakrętki. Klucz ten pasuje do standardowych nakrętek ER typu T2. Można nim pracować w pewnym zakresie średnic np. klucz ER40 pasuje do nakrętek o średnicach od 55 do 63 mm.

 

Rozmiar kluczaŚrednica nakrętki [mm]
ER25 38 - 42
ER32 45 - 52
ER40 55 - 63
ER50 78 - 85

 

Ze względu na to, że klucz posiada 1 ząb oraz jest skonstruowany do różnych średnic to można go stosować nie tylko do nakrętek ER ale również do innych nakrętek z wycięciami np. do nakrętek łożyskowych. Klucz z 1 pazurem umożliwia podejście zarówno od czoła jak i od boku tulejki.

Klucz 4-punktowy

klucz 4 punktowy

Kolejny klucz to klucz hakowy wielopunktowy, którym również dokręcamy nakrętki typu T2. Cztery punkty zaczepowe gwarantują pewne i stabilne ułożenie zębów w nakrętce. Klucz ten pasuje do konkretnie określonego rozmiaru nakrętki ER, czyli np. do ER25, ER32, ER40 itd.

Klucz ER Mini

Odmianą klucza wielopunktowego jest klucz ER MINI. Jak nazwa wskazuje klucz pasuje tylko do nakrętek typu MINI. Klucze występują w rozmiarze od ER8 do ER25. Na obwodzie jest więcej punktów zaczepowych niż w przypadku poprzedniego klucza. Różnią się również konstrukcją zęba. W tym przypadku zęby są dłuższe i szpiczaste. Należy wspomnieć, że nakrętki ER MINI mają inny rozmiar gwintu wewnętrznego niż ich odpowiedniki standardowych nakrętek, np. ER16 MINI posiada gwint M19x1 a ER16 typu T1 (6-kątna) ma gwint M22x1,5. Nakrętki ER MINI stosowane są głównie w oprawkach na chwyt walcowy.

klucz ER mini

Klucz płaski

Do nakrętek typu T1 pasuje zwykły klucz płaski. Wystarczy znać tylko rozmiar 6-kąta nakrętki.

Klucz dynamometryczny

Czasami producenci oprawek podają wartości momentów obrotowych z jakimi mogą być dokręcane nakrętki ER. Wówczas należy do tego wykorzystać klucz dynamometryczny z odpowiednią końcówką pasującą do danego modelu nakrętki ER. Końcówkę klucza hakowego wycinamy laserowo w naszym zakładzie produkcyjnym.

klucze dynamometryczny

Poniższa tabela przedstawia wartości momentów obrotowych do konkretnego rozmiaru nakrętki.

moment dokrecania nakrętek ER

Zestawy kluczy hakowych

klucze hakowe zestaw

Istnieją również gotowe zestawy kluczy hakowych. Są to bardzo ekonomiczne komplety gdyż 4 klucze nastawne, przegubowe bądź inaczej nazywane jako regulowane, pokrywają szeroki zakres rozmiarów nakrętek. Jeden klucz pasuje do kilku rozmiarów nakrętek, przez co można go stosować w wielu zadaniach. Ponadto laserowe oznaczenia zakresu rozmiarów nakrętek, do których pasuje dany klucz, ułatwia wybór właściwego klucza. Niektóre posiadają wymienną końcówkę na okrągły bolec. Może to mieć zastosowanie przy uchwytach wiertarskich lub przy rękojeściach imadeł.

 

Zmodyfikowano: poniedziałek, 04 maj 2020 11:37

Odwiedza nas 84 gości oraz 0 użytkowników.

fundusze unia stopka