Blog

A+ A A-

Proces frettingu w oprawkach narzędziowych

  • Ilość odsłon: 1935

Wysłużony uchwyt narzędziowy może nie zapewniać dobrej dokładności i może powodować szybsze zużycie narzędzi skrawających. Niewłaściwe oprzyrządowanie może również powodować słabe wykończenie powierzchni, a nawet uszkodzenie wrzeciona obrabiarki.

Zużycie ścierno – korozyjne stożka / Fretting

Sprawdź stożek oprawki narzędziowej pod kątem oznak zużycia lub uszkodzenia podczas styku z gniazdem wrzeciona. Wszelkie problemy ze stożkiem będą miały bezpośredni wpływ na dokładność obróbki. Jeśli na stożku są jakieś niedoskonałości nie należy używać uchwytu narzędziowego.

fretting - oprawka narzedziowa

Fot. 1. Zjawisko frettingu na stożku narzędziowym MAS 403-BT

 

Jeśli na stożku można zauważyć takie skazy jak na zdjęciu powyżej, wówczas może wystąpić zjawisko zwane frettingiem. Fretting powstaje wówczas, gdy dwie części stalowe (uchwyt i gniazdo wrzeciona) ścierają się ze sobą. Fretting jest spowodowany niedokładnym dopasowaniem między stożkiem a gniazdem, stwarzając wibracje i ciepło. Proces polega na powstawaniu miejscowych ubytków materiału w elementach maszyn poddanych działaniu drgań lub niewielkich poślizgów powstających podczas ruchu obrotowo – lub postępowo – zwrotnego tych elementów. Efekty frettingu są widoczne jako mniejsze miedziane wgłębienia lub skazy. Jest to dowodem na to, że stożek uchwytu narzędziowego uległ zużyciu i trzeba wymienić go na nowy. Fretting jest łatwo pomylić z rdzą. Jeśli po wymianie uchwytu na nowy zjawisko frettingu zachodzi po szybkim czasie lub uchwyt się klinuje w gnieździe wówczas należy wykonać regenerację gniazda wrzeciona.

 

fretting - gniazdo obrabiarki

Rys. 1. Efekt zamocowania oprawki narzędziowej z frettingiem w gnieździe wrzeciona

Wskutek zużycia stożka występuje brak idealnego styku między powierzchnią stożka a gniazdem wrzeciona. Doprowadza to do bicia promieniowego oprawki a co za tym idzie do przedwczesnego zużycia narzędzi i nadmiernych wibracji podczas obróbki. Wibracje mogą powodować słabe wykończenie powierzchni co z kolei może wymagać dodatkowych operacji. Wibracje mogą również przyczynić się do wzrostu ciepła we wrzecionie a w końcu do uszkodzenia jego łożysk.

wyciry stozkowe do gniazd

Fot. 2. Wyciory stożkowe do czyszczenia gniazd obrbaiarek

Przed każdym wykorzystaniem oprawki oczyścić powierzchnię zewnętrzną stożka oraz powierzchnię gniazda wrzeciona np. przy wykorzystaniu wyciorów stożkowych. Przy dłuższej przerwie w wykorzystaniu oprawek narzędziowych pamiętaj aby odpowiednio zabezpieczyć je środkiem przeciwkorozyjnym.

 

Odwiedza nas 175 gości oraz 0 użytkowników.

fundusze unia stopka