Blog

A+ A A-

Jak działa czujnik krawędziowy?

  • Opublikowano w Blog
  • Ilość odsłon: 6070

Czujniki krawędziowe służą do ustawienia powierzchni albo krawędzi odniesienia detali, ustalania środka otworów centrycznie w stosunku do wrzeciona maszyny.

Czujniki krawędziowe DARMET

Czujniki krawędziowe

Ustawiaki mechaniczne

Ustawiak frezarski mechaniczny jest wykonany z dwóch części połączonych sprężyną. Umożliwia dokładne pozycjnonowanie do 0,01 mm. Po włączeniu obrotów w obrabiarce można zauważyć, że obie części czujnika nie zachowują współosiowości wskutek powstałej siły odśrodkowej. W momencie kontaktu końcówki pomiarowej z płaszczyzną detalu następuje wycentrowanie osi wrzeciona z osią końcówki.

Czujnik krawędziowy mechaniczny

Czujnik krawędziowy mechaniczny
Delikatnie dojeżdżając do detalu staramy się wycentrować oś wrzeciona z osią końcówki pomiarowej czujnika. Nie jest to rzeczywisty punkt zerowy przedmiotu obrabianego. Aktualną pozycję musimy skompensować o wartość promienia końcówki pomiarowej.
Kompensacja pomiaru
Kompensacja pomiaru

Ustawiaki elektroniczne

Elektroniczne czujniki krawędziowe posiadają kulkę stalową osadzoną na sprężynie chroniąc w ten sposób przyrząd przed uszkodzeniem przy zbyt dużym dojechaniu do krawędzi.

Czujnik krawędziowy elektroniczny

Czujnik krawędziowy elektroniczny
Czujniki posiadają diody LED sygnalizujące moment styku z detalem metalowym. Niektóre czujniki emitują dodatkowo sygnał dźwiękowy. Podobnie jak w przypadku czujnika mechanicznego, aby ustawić rzeczywisty punkt zerowy nasz pomiar musimy skorygować o wartość promienia kulki.

Czujnik elektroniczny styk z detalem

Sygnalizujące diody LED w czujniku elektronicznym

Czujniki 3D

W przypadku czujnika zegarowego 3D pomiar rozpoczyna się  w momencie dotknięcia krawędzi przez kulkę. Dzięki automatycznemu kompensowaniu średnicy kulki sondy pomiarowej określenie punktu zerowego obrabianego przedmiotu jest dużo sprawniejsze.

Czujnik zegarowy 3D
Czujnik zegarowy 3D

Ustawienie wskaźnika w pozycji zero oznacza ustawienie osi wrzeciona dokładnie na krawędzi elementu. Czujniki 3D są wyposażone w wymienne trzpienie pomiarowe różniące się długością, średnicą kulki pomiarowej i przeznaczeniem pomiaru.

Ustawianie zera za pomocą czujnika 3D

Pomiar za pomocą czujnika 3D

 

Zmodyfikowano: piątek, 17 sierpień 2018 07:48

Odwiedza nas 68 gości oraz 0 użytkowników.

fundusze unia stopka