Aktualności

  1. O firmie
  2. Usługi
  3. Blog

Kontakt

Adres Darmet Sp. z o.o.Zakład Obróbki Skrawaniemul. Komunalna 4c15-197 Białystok Centralatel.: 85 664 75 33 Dział handlowytel.: 85 653...

Magazyn

Dysponujemy stacjonarnym magazynem, dzięki któremu: mamy pokrycie w 90% oferowanych produktów prowadzimy sprzedaż tradycjną w naszej firmie zapewniamy szybkość...

O nas

Firma "DARMET" została założona w 1988 roku w Białymstoku. Obecnie mieścimy się w nowoczesnym budynku o...

Cięcie

Cięcie laserowe stanowi nowoczesną metodę obróbki o podobnych parametrach wymiarowych jak klasyczna obróbka mechaniczna. Podstawowa różnica...

Frezowanie

Charakterystyka frezowania Frezowanie - rodzaj obróbki skrawaniem, w której ruch obrotowy wykonuje narzędzie, a posuwowy (w zależności...

Gięcie

Gięcie - rodzaj technologii obróbki materiałów (najczęściej metalowych) polegający na trwałej zmianie krzywizn przedmiotu obrabianego. Jeżeli...

Toczenie

Toczenie ? rodzaj obróbki wiórowej stosowany najczęściej do obrabiania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych przedmiotów w kształcie...

Docisk boczny RLA

Blog

Dociski boczne RLA sprawdzą się przy mocowaniu przedmiotów o niskim profilu. Dzięki bocznej płaszczyźnie dociskowej elementy...

Gazetka promocyjna LUNA EXPRESS 2019

Blog

Sprawdź jaką ofertę narzędzi przygotowała firma LUNA w najnowszym wydaniu gazetki. Ceny w gazetce obowiązują do...

Imadło maszynowe podwójne 100 MM - FPQD …

Blog

Jednoczesną obróbkę dwóch takich samych lub różnej wielkości elementów zapewni Nam imadło maszynowe FPQD 100/2x76. Szerkość...

Jak czytać rzutowanie prostokątne?

Blog

Rzutowanie prostokątne stanowi odwzorowanie przedmiotu lub bryły geometrycznej na płaszczyźnie w postaci rysunków 2D.Jest to najbardziej...

next
prev
A+ A A-

Przewodnik po frezach do metalu

  • Ilość odsłon: 18399

 

Frezy palcowe


Frezy palcowe walcowo - czołowe są jednym z najczęściej stosowanych narzędzi na frezarkach pionowych. Frezy te posiadają krawędzie tnące umiejscowione na bokach oraz na czole. Znajdują zastosowanie głównie przy wykonywaniu wąskich nacięć czołowych, żłobień i zagłębień. Dostępne są w wielu rozmiarach, kształtach, pokryciach oraz materiałach z których są wykonane. Tutaj znajdą Państwo podstawowe informacje o nich.

Materiał

Pierwszym punktem wartym rozważenia jest materiał z którego wykonane są frezy. Zazwyczaj jest to węglik spiekany lub HSS, chociaż dostępne są także bardziej niestandardowe warianty takie jak na przykład stal proszkowa. Na wybór materiału, z którego wykonany jest frez wpływa wiele czynników, np rodzaj materiału obrabianego, maksymalnej prędkości wrzeciona, sztywność maszyny itp.

Materiał na frezy do metalu: stal szybkotnąca (HSS), cobalt (HSS-E), narzędzia pełnowęglikowe (VHM), stal proszkowa (PM)

Fot. 1. Od lewej frez ze stali szybkotnącej (HSS), frez pełnowęglikowy (VHM), frez ze stali proszkowej (PM)

Rozmiary

Frezy walcowo-czołowe dostępne są w wielu rozmiarach, zarówno metrycznych jak i calowych. Na rynku można dostać również malutkie mikro-frezy, stosowane do wykonywania wyjątkowo drobnych prac.

Szeroki wybór rozmiarów frezów

Fot. 2. Od lewej frez do dorabiania kluczy - 2 mm, frez ze stożkiem Morse'a - 34 mm

Ilość ostrzy

Ilość ostrzy frezów ma kluczowe znaczenie dla materiału obrabianego oraz możliwości maszyny. Frezy 1 - i 2 - ostrzowe mają dobry odpływ wiórów ale z kolei mają mniejszą sztywność w porównaniu z frezami 4 - ostrzowymi. Frezy 4 - ostrzowe charakteryzują się dużą sztywnością na skręcanie i na zginanie jednakże wióry mają tutaj ograniczoną przestrzeń odpływu. Przykładowo do obróbki metali lekkich i tworzyw sztucznych zaleca się stosowanie frezów 1 - ostrzowych, które nie zalepiają się wiórami.

Ilość ostrzy frezów

Fot. 3. Frez 1 - , 2 - , 4 - i 6 - ostrzowy

Z ostrzami centralnymi czy bez?

Większość frezów 2 - , 3 -  i 4-ostrzowych posiada ostrza centralne. Frezy z ostrzami centralnymi mogą być zagłębiane prosto w materiał obrabiany. Frezy bez ostrzy centralnych posiadają wgłębienie pośrodku czoła bez krawędzi skrawających, dlatego też wchodzą w materiał na bardzo małą głębokość i nie są w stanie pójść dalej.  Jednym dobrym powodem dla zakupu frezów bez ostrzy centralnych jest ich znacznie niższa cena.

Ostrza frezów centralne

Fot. 4. Po lewej frez bez ostrzy centralnych, po prawej frez z ostrzami centralnymi

 

Pokrycie

Odpowiednio dobrana powłoka może znacznie zwiększyć wydajność frezów (jak również innych narzędzi skrawających, np.: wierteł). Na rynku dostępnych jest wiele różnych pokryć. Używanie frezów z pokryciem jest wyborem pomiędzy ceną a zyskiem. Jeżeli jakość obróbki zyska wiele na wydajności dzięki zastosowaniu narzędzia z pokryciem, jest to zdecydowanie zakup warty rozważenia.

Ostrza frezów centralne

Fot. 5. Frez z powłoką Golden Line

Frezy do obróbki zgrubnej

Frezy do obróbki zgrubnej posiadają nacięcia na ostrzach. Nacięcia te mają kilka przydatnych zastosowań. Przede wszystkim kruszą wióry, przez co łatwiej usuwa się je z obrabianego otworu. Po drugie, są mniej podatne na drgania. Wszystkie te nacięcia wytwarzają wibracje, które przeszkadzają sobie nawzajem, nie wytwarzają jednolitego drżenia.

Frezy do obróbki zgrubnej

Fot. 6. Frez do obróbki zgrubnej

 

Frezy kształtowe

Inne kształtowe frezy takie jak frezy kuliste, frezy kątowe (typu jaskółczy ogon), ćwierćokrągłe lub frezy do rowków teowych i Woodruffa. Przeznaczone są do wykonywania określonych kształtów.

Frezy do obróbki zgrubnej

Fot. 7. Rodzaje frezów specjalistycznych

Frezy składane i nasadzane


Duże frezy są w stanie usunąć znaczną ilość materiału, ale są zarazem bardzo drogie. Nie zajęło to zbyt wiele czasu, zanim świat obróbki skrawaniem uznał, iż są one zdecydowanie zbyt drogie i wpadł na pomysł zastosowania frezów składanych z wymiennymi płytkami oraz frezów nasadzanych .

Frezy składane i nasadzane mocuje się w obrabiarce za pomocą specjalnych trzpieni frezarskich, które posiadają różne chwyty do gniazda obrabiarki. Dzięki modułowej budowie (trzpień - frez) można uzyskać wiele kombinacji frezów z różnymi chwytami.

Frezy nasadzane

Do frezów nasadzanych możemy zaliczyć frezy piłkowe (tarczowe), frezy modułowe do kół zębatych i łańcuchowych oraz frezy nasadzane walcowo - czołowe. Przy wyborze frezów piłkowych należy zwrócić na odpowiednią liczbę zębów do danej obróbki oraz dostosowania odpowiedniej prędkości skrawania i posuwu, jako że frezy piłkowe są stosunkowo delikatne.

Frezy nasadzane

Fot. 8. Frez piłkowy, frez modułowy, frez walcowo - czołowy

Frezy składane

Frezy składane z płytkami wieloostrzowymi odznaczają się wieloma zaletami. W przypadku stępienia ostrza noża nie ma konieczności demontażu całego narzędzia lecz wystarczy wymontować płytkę wieloostrzową i przestawić ją na nową krawędź skrawającą ewentualnie wymienić całą płytkę. Dzięki temu uzyskuje się krótsze przestoje ponieważ nie ma konieczności ponownego ustawiania freza. Kolejną zaletą jest możliwość stosowania większych prędkości skrawania, które wpływają na wzrost wydajności obróbki. Do głowicy frezarskiej można dobierać różne płytki skrawające w zależności od obrabianego materiału oraz typu obróbki (zgrubna lub wykańczająca). Te same płytki można używać w innych głowicach z tym samym gniazdem mocowania.

Frezy składane

Fot. 9. Frez składany nasadzany, frez składany trzpieniowy

Inne frezy

Istnieje jeszcze wiele odmian i kombinacji frezów. Można do nich zaliczyć frezy: stożkowe do matryc,  do gwintów, do grawerowania, do dorabiania kluczy, frezy dwustronne.

Frezy nasadzane

Fot. 10. Inne rodzaje frezów

Odwiedza nas 77 gości oraz 0 użytkowników.